Dizajn

Matchy – Unmatchy: Ako kombinovať na druhú

Hnevá vás, keď si kúpite skriňu, ktorá nemá rovnaký odtieň, ako zvyšný nábytok v miestnosti? Ja takéto momenty vyslovene vyhľadávam. Ladiť všetko do jedného dekoru je podľa mňa nuda a v momente, keď z tohto zabehnutého zvyku vyleziete a vyskúšate ako chutí kontrast, je možné, že si ladenie zdanlivo neladiteľného zamilujete rovnako, ako ja.   

Jednu vec som si pri zariaďovaní domu nevedel úplne predstaviť, a to je kombinovanie lamina s drevom. A keďže som chcel drevený nábytok, v prípade podlahy som stavil na dlažbu. Keď sa to nedotýka, je to pre mňa prijateľné. Aj preto som ostrovček v kuchyni hodil do iného dekoru, ako zvyšok kuchyne. Aby som vizuálne oddelil reálne drevo od fejkového. A keďže túto záležitosť nemožno poprieť, vyzdvihol som rozdiel aj v úplne odlišnej farbe a priznal tak farbu. Osobne takúto voľbu považujem za prijateľnejšiu, ako kombinovať lamino s reálnym drevom v rovnakej farbe. 

Ani živé drevo však nepotrebujem mať rovnaké. Naopak. Pri výbere jednotlivých kusov nábytku som postupoval prakticky. Komodu a knižnicu som vybral z rovnakej série nábytku z nelakovaného teaku s čiernymi kovovými nožičkami a zladil ich tak so stoličkami pri bare. A tam sa môj zámer ostať pri tomto type dreva skončil. Prišiel čas rozbíjať. A to poriadne. Do miestnosti totiž pribudol úplny nový prvok – sklo. Sklenný vintage konferenčný stolík tzv. Noguchi table s tmavou, lakovanou drevenou podnožou, charakteristický prvok, ktorý je dodnes mojim absolútnym favoritom v mojom interiéri. K nemu onedlho pribudli príručné stolíky, ktoré zdanlivo hrajú spoločne s konrefenčným stolíkom v rámci materiálu. Tentoraz som však sklo – spoločný prvok – skombinoval s kovom, ale v zlatom lesklom prevedení. Niečo, čo súviselo s aktuálnym zariadením miestnosti plus niečo úplne nové. Na niekoho to možno pôsobí rušivo, no mne príde tento koncept bohatý na možnosti a kreatívu vo variáciách. Minimalistický štýl jednotlivých kusov rozbíja ich rôznorodosť v prevedení ich farebnosti a materiálov. Vďaka tomu sa mi podarilo vytvoriť nezameniteľný interiér. 

Každý jeden nový kus tak zmení vizuál a energiu celej miestnosti. Výraznú zmenu priniesli kreslá, ktoré sú z lakovaného teaku a opäť prinášajú do miestnosti nový element – kožu. Nežiadalo sa mi do priestoru pridať textilné kreslá, nakoľko sedačka je veľká, kreslami som chcel doplniť sedacie možnosti, ale zachovať vzdušnosť priestoru a pohodlie. Navyše, ak sa rozhodnem pridať do zariadenia obývačky televízor, operadlá sú nízke, nebude teda potrebné kreslá pri sledovaní telky presúvať. 

Okrem vintage kúskov oblečenia zo sekáčov sa stále viac dostávajú do pozornosti aj vintage kúsky nábytku z bazárov, či špeciálnych predajní, ktoré sa zameriavajú na renováciu starého nábytku. Ladiť staré s novým má pridanú hodnotu nie len v rámci obliekania. Aj váš byt vie tak získať unikátny a nezameniteľný look. Chce to len trochu odvahy a fantázie. A možno si predsalen vziať niečo od babky, ktorá vám stále ponúka veci, ktoré už nepotrebuje. 

Práve tam som našiel nevyčerpateľný zdroj dekorácií, ktoré majú pridanú hodnotu v nostalgii a výnimočnosti. Napriek tomu, že jednotlivé kúsky pozná množstvo ľudí z detstva, málokomu zdobia interiér do dnešného dňa. K retro dekoráciám však pripravujem špeciálny článok. Čoskoro. 

ByMajk_logo_black

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *