1-mydlo-blogbymajk
Eko

Menej odpadu v kúpeľni? Takto sa to podarilo mne..

Kozmetika je bežnou súčasťou života nás všetkých. Nemusíte byť práve fanatik na produkty, ako ja, no v každom prípade aj v rámci tej najobyčajnejšej hygieny človek spotrebuje množstvo sprchových gélov, šampónov, zubných pást, krémov a všetky tieto veci vytvárajú pomerne veľký objem odpadu. To sa však dá jednoducho zmeniť a dnes vám ukážem, ako sa to podarilo mne. 

Bezobalové produkty vnímam ako zázrak a zároveň paradox dnešnej doby. Obalová kultúra nás pohltila natoľko, že sme schopní kupovať šťavu z citróna v plastovom kelímku, neuvedomujúc si, že citrón sám o sebe svoj obal má. Keď sa nad tým trochu zamyslíme, zistíme, že kopa produktov obal vôbec nepotrebuje. 

Sám sa čudujem, prečo som s mydlami a tuhým šampónom nezačal už skôr. Ani neviem, kde začať, pri vymenovávaní predností tejto alternatívy. Už na prvý pohľad kúpeľňa vyzerá dizajnovo čistejšie a viac elegantne, keď namiesto kopy fliaš máte na vani položené dve štýlové misky s mydlami. A práve sprchový gél a šampón sú veci, ktoré ja osobne míňam najviac a tým pádom som vytváral aj najväčšie množstvo odpadu z obalov týchto produktov. Toto som však zmenil. Dnes už je naozaj široká ponuka rôznych značiek tuhých mydiel, šampónov a kondicionérov, stačí si nájsť tú, ktorá vyhovuje vám. Ja som si tú svoju našiel a produkty od Almarasoup si nosím v špeciálnej mydeľničke už aj do posilky. 

7-dulcia-blogbymajk

Ďalším z mojich každodenne používanýh produktov je dezodorant. Aj v tomto prípade sú iné možnosti, ako spreje, či plastové sticky. Ja som objavil tento krémový dezodorant od Dulcie, ktorý je v skle a okrem ekologického aspektu – medzi nami – je úplne geniálny. V tomto prípade sa nebavíme o bezobalovom produkte, no napríklad v predajni Biokrása v Bratislave ponúkajú možnosť vrátiť prázdne obaly od vybraných lokálnych výrobcov kozmetiky (Dulcia je jednou z nich) buď za zľavu na ďaľší nákup, alebo darček. Win win. 

Zubné kefky možno netočíme tak často, ale aj v tomto prípade sa bavíme o obrovskom množstve plastového odpadu z vyhodených používaných kefiek. Bambusová alternatíva je jedna z možností. Ja aktuálne používam kefku značky Tio, ktorá je vyrobená z rastlinných zložiek a je rozložiteľná. Vyhovuje mi aj fakt, že má vymeniteľné hlavice, tým pádom rúčku možno používať dlhodobo, stačí vymeniť hlavicu. Vrátim sa však aj k bambusu, z ktorého sa vyrábajú aj medzizubné kefky, či vatové týčinky, ktoré sú tak isto kompletne rozložiteľné v bio odpade, či komposte. Áno, presne tam tieto produkty po použití patria. 

8-zubna-kefka-blogbymajk
4-kupelna-blogbymajk

Jedným z mojich posledných objavov sú aj zubné pasty a prášky na čistenie zubov v skle, tak isto príjemná alternatíva. Najmä, ak si vyberiete z ponuky lokálnych značiek kozmetiky, viete tak isto znížiť svoju uhlíkovú stopu a zároveň podporiť šikovných ľudí, akých je na Slovensku neúrekom. Takáto alternatívna vyhovuje mne, aspoň kým sa pustím do výroby vlastnej kozmetiky, čo ma, priznávam, naozaj zaujíma a láka.

5-kefka-blogbymajk
2-medzizubna-kefka-blogbymajk
3-medzizubnakefka-blogbymajk

Foto: Peter Plichta

ByMajk_logo_black

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *