1-majk-bymajkblog
Dizajn

Nie, nemám televízor

Nároky na spoločenský priestor obývacej izby má každý iné. Klasická obývačka s ústredným televízorom nie je to, čo nájdete u mňa doma. V momente, keď som vstúpil do svojho nového domu som vedel, že tu bude hrať hlavnú úlohu obrovská sedacia súprava s dominantným konferenčným stolíkom, okolo ktorého sa bude diať celý život. Napriek tomu ako úplne prvú vec som si objednal luster. Ale postupne…

S týmto domom to bola naozaj láska na prvý pohľad. Pravda je, že som ani žiadny iný nevidel. Ani pri nakupovaní topánok nezvyknem hľadať alternatívu B. Ak nájdem, čo sa mi páči, nehľadám niečo “lepšie”. V sekunde som si totiž dokázal predstaviť, ako miestnosť zariadim a k mojej predstave obrovskej sedacej zóny táto dispozícia skrátka ladila dokonale. Na úvod jedno priznanie – som blázon do svietidiel – čo sa prejavilo aj pri zariaďovaní tejto miestnosti, pretože ešte som nemal podpísanú rezervačnú zmluvu, už som brázdil internety s cieľom nájsť presne tento luster. A bola to výzva, pretože keď viete presne čo chcete a nie je to úplne štandard, zaberie to dosť času. Ale podarilo sa a obrovská škatuľa s týmto krásnym “pavúkom” mi stála v spálni ešte v predošlom byte asi pol roka, kým som sa presťahoval. A nakoniec v dome luster visel skôr, ako toaletné misy a sanita. Ako správny fanatik však mám v pláne svietidlám venovať vlastný post, takže túto tému považujme za (ne)uzavretú. Inak pochádza z eshopu Labanc svietidlá, ktorý má naozaj gigantický výber. Môžete si otvoriť fľašu vína a preklikávať sa do zbláznenia.

2-obyvacka-bymajkblog
3-knihy-bymajkblog
15-vaza2-bymajkblog

Milujem prírodné tóny a farby, čiže už pri výbere podláh a stierky na stenu som išiel týmto smerom a vypálilo to naozaj podľa mojich predstáv. K sivej “betónovej” podlahe a stene, ktorú volám jaskyňa (alebo obláčik) to chcelo výraznejšiu farbu sedačky. V tomto prípade farbu sedačky naozaj považujem za výraznú. V súlade s praktickým pohľadom na vec som si vybral túto tmavosivú krásku, ktorá spĺňala aj ten najdôležitejší faktor, ktorým pre mňa bolo pohodlie. Základný kameň bol položený, rovnako parádny koberec v svetlosivom lesklom prevedení. Konferenčný stolík bol ťažký oriešok, ktorý sa mi podarilo rozlúsknuť vďaka Lavish Design Furniture. Volá sa Noguchi table a je dielom japonského dizajnéra Isama Noguchiho. Pochádza z roku 1974 a patrí k zásadným predstaviteľom amerického modernizmu. Výrazný kus, ktorý má príbeh. Jeho príchodom dostala miestnosť šmrnc. Z rovnakého zdroja pochádzajúaj príručné stolíky v jemnej zlatej, ktoré priestor uzatvorili. Aspoň z tohto pohľadu. Vpredu ešte vidím priestor pre kreslá, ktoré čoskoro pribudnú. Prezradím, že horúcich kandidátov už mám a je vysoko pravdepodobné, že v tom opäť bude mať prsty Lavish. 

Vo výbere nábytku som mal jasno v momente, keď som sa rozhodol položiť v celom dome dlažbu. Drevo. Svetlý teak v kombinácii s čiernymi kovovými nožičkami dodal miestnosti život. Komoda pod neprítomný televízor a nádherná knižnica, ktorú obdivujem vždy, keď idem okolo. Ak obľubujete podobný štýl, odporúčam Amandari. Možnosť, že sa do tohto unikátneho showroomu zamilujete je vysoko pravdepodobná. 

Náladu miestnosti dotvrávajú knihy, kvety, fotografie, ale aj rôzne drobnosti, ktoré majú svoje miesto a využitie. A samozrejme umenie. Obrazy mám zatiaľ dva – narodeninový darček a originálnu grafiku od Milana Dobeša.

5-obyvacka-2-bymajkblog
7-knihy2-bymajkblog
8-komoda-bymajkblog
10-gramofon-bymajkblog
11-fotky-bymajkblog
12-knihy3-bymajkblog

Hovorí sa, že všetko má svoj koniec, no dokončovanie tejto miestnosti vidím ešte na nejakú dobu. Dobrá správa? Bude o čom písať 🙂 A kým sa steny kompletne zaplnia, budem ochotne odpovedať na tú istú otázku dookola – nie, zatiaľ sa nechystám kupovať televízor. 

foto interiér: Andrea Jacenková, foto portrét: Peter Plichta

ByMajk_logo_black

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *