Life

Všetko je v dokonalom poriadku

V tejto vete sa skrýva obrovská sila. Keď sa nad tým zamyslím, nemôže to byť inak. Ak aj vy veríte, že všetko, čo sa nám prihodí, má svoj význam a že sme súčasťou niečoho väčšieho, než sme my sami, tento koncept môže aj vám priniesť do života pokoj a pokoru. A to aj v časoch, aké prežívame teraz. 

O nebezpečenstvách pandémie sa dočítame vo všetkých médiách, ekonomické dôsledky sú tak isto non stop z každej strany preberané a myslím, že si toto všetci veľmi dobre uvedomujeme. Je to však, ako to je. A čo nám situácia prinesie nevieme. V nejakej knihe som čítal, že šťastie je v prítomnom okamihu. Že pocity strachu a nešťastia súvisia s minulosťou, ktorá nás prenasleduje, alebo budúcnosťou, ktorá je neistá. Keď si zrátame kde sme teraz v tejto sekunde, prídeme k poznaniu, že sme OK. V tejto chvíli sedím doma, píšem tento text, som zdravý, mám čo jesť a strechu nad hlavou. A pijem famóznu kávu. Som šťastný. Aj keď je (v podstate aj najbližšia) budúcnosť neistá, teraz mám úsmev na perách. Všetko je v dokonalom poriadku. 

Vnútorný pokoj je navyše kľúčovým bodom pri posilňovaní imunity. Veľa ľudí sa ma pýta, ako som sa k nemu dopracoval. Vraj vyžarujem akúsi vyrovnanosť. Pre mňa bol základným momentom, ktorý ma priniesol do tohto stavu, schopnosť pozrieť sa na svoj život z nadhľadu. Zhora totiž vyzerá všetko inak. Vidíme širší kontext, vieme sa povzniesť nad situáciu a aktuálne emócie, ktoré nami lomcujú a s odstupom vieme mať schopnosť veci zhodnotiť veľmi jednoducho. Ako? 

Ja to robím tak, že si položím dve otázky. Vlastne najprv jednu – Viem ovplyvniť, čo sa práve teraz odohráva? Ak áno, zvážim možnosti a začnem konať. Ak nie, jednoducho prijmem situáciu ako fakt, informáciu, že takto to je a nezmením to. Keď som sa toto naučil, objavil som istý druh slobody. Už som sa viac neutápal vo veciach, ktoré nezmením, nepýtal som sa prečo sa to stalo mne, neprosil som nikoho tam hore, aby to bolo inak. Ale hore (pre nikoho Boh, pre niekoho vesmír) sa predsa vždy obrátim. S prosbou – ukáž mi, čo ma to má naučiť – čo je vlastne tá druhá otázka, len v inej forme. A s otvorenými očami pozorujem, čo sa deje vo mne a následne čo sa mení okolo mňa. 

Už vám niekedy preletela okolo hlavy myšlienka, ktorá prišla akoby z ničoho nič a dala vám odpoveď na niečo, čo sa vo vašom živote odohrávalo v minulosti a nechápali ste prečo? Mne takto prišlo veľa informácií a doplo veľa súvislostí. A naučil som sa, že čo máme pochopiť, pochopíme, keď príde správny čas. Nie však samé od seba. Vyžaduje to prácu na sebe. Verím totiž, že všetko sa deje pre niečo. A zároveň, všetko je v dokonalom poriadku práve tak, ako to v daný moment je. Aj keď to tam na prvý pohľad nemusí vyzerať. 

Foto: Peter Plichta

ByMajk_logo_black

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *